Jizni alpy



Letosni letni dovolenou jsme opet stravili na horach. Zvolili jsme Jizni alpy, ktere jsou bez auta z Nagoje spatne dostupne a proto jsme tam zatim nebyli. Tyhle hory nejsou tak popularni jako Severni alpy, takze je zde mnohem mene lidi i chat, ktere maji mnohem horsi (obcas hodne spatnou - bouda z vlniteho plechu) uroven.

Kata-no-koya
Pohled z vrcholu Kita-dake na Kita-dake-sansoAi-no-dake
Hory jsou to krasne a maji trochu jiny charakter nez Severni alpy. Jsou takove obrousenejsi a zaoblenejsi. Najdete tu druhou nejvyssi  horu v Japonsku (a taky ctvrtou, sestou, sedmou... no proste je to nejvyssi japonske pohori) a spoustu hor ze slavne stovky.

Nejvyssi hora Kita dake
Cestou na Shiomi-dake, pohled na sever
Nase ctyrdenni putovani jsme zacali na parkovisti Hirogawara, kam jsme se dostali po nekolikahodinovem cestovani vlakem a autobusem z Macumota. A po vystoupani 1500 vyskovych metru jsme dorazili k prvni chate Kata-no-koya. Zapad slunce jsme si kvuli mrakum neuzili, ale snidane pri vychodu za to brzke ranni vstavani (ktere jinak nesnasim a nechapu, co z toho ti Japonci maji, ano rana na horach jsou krasna, ale vstavat ve ctyri?) stala.




Na vrchol Kita dake je to z chaty jen kousek. Na to, ze se jedna o druhou nejvyssi japonskou horu merici 3193 metru, je to prekvapive jednoduchy vystup. Takze jsme se opet pokochali vyhledem na Fudzi v rannim oparu a pokracovali pres Naka-shiramine (3055 m.n.m.) na vrchol Ai-no-dake. Tahle hora je jen o 3 metry nizsi nez Kita dake a zpusobuje, ze nejvyssi vrchol po zbytek putovani neni videt.


Vrchol Kita dake

Kita-no-dake-sanso
Ai-no-dake jsme sesli k chate Notori-goya a vylezli na vrchol Notori-dake (3051 m.n.m.), coz je sice az 15. nejvyssi japonska hora, ktera se ani nevesla do nejslavnejsi stovky, ale je z ni krasny vyhled. Zachazky jsme tedy nelitovali. Po sestupu zpet k chate nas cekal bezvadny 3 kilometrovy traverz zpatky na hreben, po kterem jsme meli v planu pokracovat dalsi den smerem na jih. A pak uz jsme dorazili k nasi chate Kuma-no-daira-goya, coz skutecne znamena medvedi chata. Jeste, ze jsem si pred odjezdem poridila protimedvedi zvonecek. Na tehle chate bylo vse krome jmena moc fajn. Asi proto ze manzelka majitele je Americanka (a jeji svagrova Ceska a jmenuje se Lenka).


Ai-no-dake
Pohled z Notori-dake na Ai-no-dake

Z vrcholu Notori-dake

Notori-dake z terasy chaty.
Kuma-no-daira-goya
Dalsi den nas cekala jen jedna tritisicovka Shiomi-dake. Cesta k ni vedla zpocatku  po nizsim hrebeni, ktery byl zarosly, takze vyhledy jsme si uzili jen z nekolika vrcholu. Ale staly za to. Byly krasne videt Stredni i Severni Alpy. V druhe pulce cesty jsme se dostali nad stromy a obcas na nas z poza mraku vykoukl i Fuji-san. Na vrcholu Shiomi-dake (3052 m.n.m.) nas dohnaly mraky, takze nemam fotky, ale vyhledy cestou nahoru byly uzasne. Po obede a dalsich trech hodinach pochodu jsme dorazili k chate Sanpuku-mine-goya. 


Na obzoru jsou Centralni alpy a uplne v pravo Severni alpy. Ve skutecnosti bylo mozne rozlisit jednotlive vrcholy vcetne Yari-ga-take a Oku-hotaka-dake.
Shiomo-dake


Ai-no-dake a Notori-dake
Vrchol Shiomi-dake
U chaty  Sanpuku-mine-goya nase putovani skoncilo. Posledni den nas cekal jen kratky sestup z hor na zastavku autobusu, ktery jezdi 2 krat denne (v 9 a ve 14 hod.) a potom celodenni cestovani autobusem, vlakem a dalnicnim autobusem zpatky domu.


Posledni pohled na hory.



Komentáře

  1. Nádhera! Nádhera! Hned bych tam vyrazila!!!! Gratuluji k takovým zážitkům! A moc vám to sluší! Hana

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Čankonabe

Ukai - rybolov pomoci kormoranu

Inujama